Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas įtvirtina asmenų, pateikusių informaciją apie pažeidimą įstaigoje, su kuria juos sieja ar siejo tarnybos ar darbo santykiai arba sutartiniai santykiai, apsaugos mechanizmą. Įstatymas taip pat nustato apie pažeidimus įstaigose pranešusių asmenų teises ir pareigas, jų teisinės apsaugos pagrindus ir formas, taip pat šių asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemones, siekiant sudaryti tinkamas galimybes pranešti apie teisės pažeidimus, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius, užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją ir atskleidimą.
Pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą informacija apie pažeidimus teikiama dėl:
Asmuo informaciją apie pažeidimą gali pateikti:
Pranešimo nagrinėjimo schemačia.
Vyriausybės atstovų įstaigos (toliau - Įstaiga) vidiniu pranešimų apie pažeidimus teikimo kanalu apie pažeidimą gali pranešti bet kuris asmuo, kurį su Įstaiga sieja ar siejo tarnybos ar darbo santykiai arba sutartiniai santykiai (konsultavimo, rangos, stažuotės, praktikos, savanorystės ir pan.), taip pat kiti asmenys.
Informaciją apie pastebėtus pažeidimus Įstaigoje vidiniu pranešimų apie pažeidimus kanalu galima pateikti:
Siunčiant pranešimą paštu, po Įstaigos pavadinimu ant voko turi būti nurodoma žyma „Kompetentingam subjektui asmeniškai“. Siunčiant laisvos formos pranešimą turi būti nurodyta, kad informacija teikiama vadovaujantis Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymu;
Kompetentingu subjektu administruoti Įstaigos vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą (nagrinėti jais gautą informaciją apie pažeidimus, užtikrinti asmens, pateikusio informaciją apie pažeidimus, konfidencialumą) yra paskirta Administravimo skyriaus vyresnioji patarėja Daiva Šačkuvienė, el. p. daiva.sackuviene@vaistaiga.lt, mob. +370 609 54696, Danės g. 17-111, 92117 Klaipėda.
Siekiant veiksmingai įgyvendinti Pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ yra patvirtinti:
Vyriausybės atstovų įstaigos vidiniu pranešimų apie pažeidimus teikimo kanalu gautų pranešimų nagrinėjimo tvarką ir procedūras nustato Informacijos apie pažeidimus Vyriausybės atstovų įstaigoje teikimo tvarkos aprašas.
Asmenų, pateikusių informaciją apie pažeidimus, apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemonės:
Prieš darbuotoją, pateikusį informaciją apie pažeidimą, ir jo šeimos narius, dirbančius Įstaigoje, dėl tokios informacijos pateikimo nuo informacijos pateikimo dienos draudžiama imtis neigiamo poveikio priemonių: atleisti jį iš darbo ar tarnybos, perkelti į žemesnes pareigas ar kitą darbo vietą, bauginti, priekabiauti, diskriminuoti, grasinti susidoroti, apriboti karjeros galimybes, sumažinti darbo užmokestį, pakeisti darbo laiką, kelti abejones dėl kompetencijos, perduoti neigiamą informaciją apie jį tretiesiems asmenims, panaikinti teisę dirbti su valstybės ir tarnybos paslaptį sudarančia informacija, taikyti bet kokias kitas neigiamo poveikio priemones.
Darbuotojui, pranešusiam apie pažeidimą, ir jo šeimos nariams, dirbantiems Įstaigoje, taikomos teisinės gynybos priemonės, nustatytos Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo 11 straipsnyje ir kituose teisės aktuose.
Kilus klausimams dėl Pranešėjų apsaugos įstatymo taikymo, dėl sąvokų, procedūrų ir kitais susijusiais klausimais galite skambinti Generalinės prokuratūros pranešėjų konsultavimo linijos numeriu (+370 5) 266 2329. Išsamiau čia.